Tüdanya

admin 25 Kasım 2018 0
Tüdanya

Tüdanya Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Tüdanya aslen nereli? müzik dünyasının usta isimlerinden olan sanatçı hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

9 kardeş olan ünlü isim henüz 14 yaşında iken ailesi tarafından evlendirilmiştir. O yaşta iken gelinlik giydirildiğini ve sandalyeye oturtulduğunu ben gitmeyeceğim diye ağladığını, büütün kardeşlerinin 14, 15 ve 16 yaşında evlendirildiğini en büyük kardeşinin 16 yaşında anne olduğunu anlatmıştır.

O dönemde ailelerin nüfustan bir kişi daha eksilsin diye çocuklarını küçük yaşlarda evlendirdiğini keşke evlendirmeselerdi evlatlık verselerdi bende okuyabilseydim diye hayatında yaşadığı acı dolu günleri dile getirmiştir. İlk çocuğunu fakirlikten kaybetmiş, ardından Seçkin isminde bir kızı olmuştur. Tüdanya’nın eşi yaşamını yitirmiştir.

Evlendiği dönemde tarlalarda çalışmış, pamuk toplamış, ev temizliğine gitmiş ve bir şekilde geçimini sürdürmeye çalışmıştır.

Daha sonra temizlik için gittiği bir gazino’da keşfedilen usta sanatçı gönlünde müzik olduğunu ve ardından gazino’da provalara gitmiş ve gazinoda gala gecesinde sahne almış ve sesini duyurmayı başarmıştır.

Müzik kariyerinin yanı sıra 1982 yılında Sancı adlı sinema filminin yanı sıra Yıllar, Canımdan Can İste, Canımın Canısın ve Sen Yaşa isimli sinema filmlerinde rol almıştır.

İkinci evliliğinden ise iki oğlu olan Tüdanya ikinci evliliğini 19 yaşında yapmıştır.

Gerçek ismi Hatice Döngü olan Tüdanya aslen İzmir Bergama‘lıdır. Kaç yaşında olduğu ve doğum tarihi bilgisine henüz ulaşılamamıştır.

Yorum Ekle »

porno